Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Get Adobe Flash player
1039530
DzisiajDzisiaj242
RazemRazem1039530
Tuesday, 24, grudzień 2024

Aktualności

FUNDUSZ SOŁECKI. JAK ZAGŁOSUJĄ RADNI?

Temat funduszu sołeckiego poruszałam  już kilkakrotnie. Ten rok jest kolejnym rokiem, w którym mieszkańcy wsi nie będą mogli skorzystać ze środków przeznaczonych na ten cel, ponieważ Rada Miejska w Blachowni nie wyraziła zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie gminy w 2014 roku.

Jaka była przyczyna? Może Radni chcieli sami decydować o wszystkich wydatkach i nie byli zainteresowani zdaniem mieszkańców? A może większość w Radzie nie zna ustawy i ma błędny  pogląd na temat zasad realizacji funduszu?

Bo to właśnie Rada decyduje o wyodrębnieniu w budżecie gminy funduszu sołeckiego. Rada gminy podejmuje w terminie do 31 marca uchwałę, w której wyraża albo nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu  w następnym roku.

Mam nadzieję, że w tym roku Rada będzie przychylniejsza dla swoich mieszkańców. Tym bardziej, że 6 marca br. parlament zakończył prace nad nowelizacją ustawy o funduszu sołeckim, która czeka jedynie na podpis Prezydenta RP.

 

Zmiana ustawy ułatwi procedury korzystania z funduszy sołeckich i zwiększy ich wsparcie finansowe z budżetu państwa.

 

Znowelizowana ustawa daje:

- większe wsparcie z budżetu – zwrot wydatków na projekt, o którym mieszkańcy zdecydowali wspólnie, będzie o 10 pkt proc. większy. Do tej pory gminy dostawały - w zależności od zamożności – zwrot 10%, 20% lub 30% kosztów inwestycji, o której współdecydowali mieszkańcy sołectw. Teraz ma to być – odpowiednio - 20%, 30% lub 40% .

 

- możliwość realizowania wspólnych projektów przez sołectwa z jednej gminy. Fundusze będą się więc mogły sumować.

 

- możliwość zmieniania budżetu funduszu sołeckiego w ciągu roku.

 

Wysokość funduszu sołeckiego przypadająca na dane sołectwo wyliczana jest na podstawie wzoru zapisanego w ustawie o funduszu sołeckim. Sołectwa nie muszą dokonywać tych obliczeń. Burmistrz do 31 lipca poinformuje sołtysów o wysokości środków, które będą do wykorzystania przez dane sołectwo w następnym roku.

 

 

Pieniądze z funduszu sołeckiego można przeznaczyć na realizację tych zadań gminy, które będą służyły poprawie życia mieszkańców danego sołectwa.

 

Jeżeli mieszkańcy danej wsi uznają, że warto np.:

- zadbać o porządek we wsi (np. postawić kosze na śmieci),

- zbudować lub wyremontować plac zabaw dla dzieci,

- naprawić chodniki,

- posadzić drzewa, krzewy,

to właśnie na ten cel mogą przeznaczyć te pieniądze.

 

 

Jaka będzie decyzja Rady Miejskiej w Blachowni? Kto będzie za wyodrębnieniem funduszu w 2015 roku, a kto przeciw? O tym przekonamy się niebawem