Aktualności
Dowód osobisty ważny czy nie? Warto sprawdzić datę.
W 2014 roku upływa ważność dowodów osobistych
wydanych na okres dziesięciu lat w 2004 roku.
Mało kto zwraca uwagę na termin ważności swojego dowodu osobistego. Tymczasem jego przedawnienie może mieć dla nas nieprzyjemne skutki.
Dowodem osobistym posługujemy się na co dzień. Jest to podstawowy dokument stwierdzający naszą tożsamość. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami (art. 36 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych) - dowód osobisty jest ważny 10 lat od daty jego wydania w przypadku osób, które ukończyły 18 rok życia.
Z upływem 10 lat od daty wydania, dowody są automatycznie unieważniane przez System Wydawania Dowodów Osobistych. Z takiej bazy danych, związanej z Departamentem Spraw Obywatelskich, mogą korzystać m.in. Straż Graniczna, policja, banki czy urzędy skarbowe.
Brak aktualnego dowodu osobistego niesie za sobą wiele problemów. Jednym z nich jest brak możliwości wyjazdu za granicę. Od 2004 r. w obrębie Unii Europejskiej można się poruszać na podstawie dowodu osobistego. Od grudnia 2007 r. Polska należy do strefy Schengen, czyli możemy jeździć do krajów, które podpisały umowę o swobodnym przepływie osób bez paszportów. Bez aktualnego dokumentu będzie to niemożliwe. Mając nieważny dowód nie załatwimy swoich spraw w urzędach, bankach, mogą być też problemy z przyjęciem do szpitala.
Tymczasem wystarczy spojrzeć na prawy dolny róg swojego dokumentu, bo właśnie tam zapisana jest data upływu terminu ważności dowodu osobistego.
Każdy posiadacz dowodu osobistego najpóźniej 30 dni przed upływem terminu jego ważności powinien złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu.
Od 1 stycznia 2010 roku dowody osobiste wydawane są bezpłatnie. Nowy dokument tożsamości otrzymamy do 30 dni od daty złożenia wniosku.
Przepisy:
Art. 40. ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych
Obowiązek wymiany dowodu osobistego
1. Posiadacz dowodu osobistego ma obowiązek wymienić ten dokument w razie:
1) zmiany danych, które zamieszcza się w dowodzie osobistym;
2) uszkodzenia dowodu osobistego lub zaistnienia innej okoliczności utrudniającej ustalenie tożsamości osoby;
3) upływu terminu ważności dowodu osobistego.
2. O wymianę dowodu osobistego należy wystąpić:
1) w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 - w terminie do 14 dni od dnia doręczenia osobie obowiązanej do posiadania dowodu osobistego ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzających zmianę danych albo od dnia sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, a w przypadku małżeństwa zawartego przed konsulem lub organem zagranicznym - od dnia doręczenia odpisu aktu małżeństwa;
2) w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 - niezwłocznie;
3) w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 - nie później niż na 30 dni przed upływem terminu ważności dokumentu.
3. W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, wynosi 3 miesiące.