Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Get Adobe Flash player
765273
DzisiajDzisiaj292
RazemRazem765273
Sunday, 25, lipiec 2021

Aktualności

Boże Ciało

 

Boże Ciało - Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa,  uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest to jedno z najbardziej uroczystych świąt katolickich.

W Polsce po raz pierwszy uroczystości Bożego Ciała odbyły się w diecezji krakowskiej na początku XIV w. Procesje włączono do obchodów tego święta dopiero 100 lat później.

Jednym z głównych elementów obchodów Bożego Ciała jest budowa czterech ołtarzy. Ich dekorowaniem zajmują się wierni. Wykorzystywane są do tego przede wszystkim gałęzie brzozy oraz kwiaty.

 


Na czele procesji niesiona jest zawsze monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Nazwa "monstrancja" wywodzi się od łacińskiego słowa oznaczającego "pokazywać". Monstrancja używana jest już od XIV wieku, podczas wystawiania i procesyjnego obnoszenia hostii, a więc właśnie podczas Bożego Ciała. Początkowo miała ona kształt wieży gotyckiej, a w okresie baroku powstał typ monstrancji - słońca, który znamy do dziś.

Procesja z monstrancją zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach. Ołtarzy jest tyle, ilu było ewangelistów. Na każdym przystanku czytane są zawsze fragmenty z jednej Ewangelii, a więc po kolei Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Ołtarz

przy którym odprawiona została Msza Święta

rozpoczynająca procesję

(ul. Sienkiewicza, osiedle przy dawnej restauracji "Słoneczna")

 

Ołtarz I

(ul. Księżycowa)

 

 

Ołtarz II

(ul. Cmentarna)

 

 

Ołtarz III

(ul. Sienkiewicza, przy krzyżu)