Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Get Adobe Flash player
639189
DzisiajDzisiaj139
RazemRazem639189
Tuesday, 02, czerwiec 2020

Aktualności

Groźba, ostrzeżenie czy niewinna sugestia

26 stycznia 2018 r.

Po wczorajszej komisji budżetu przekazałam Państwu informacje dotyczące transportu zbiorowego w naszej gminie. Napisałam o tym na fb. Odpowiedziałam na dziesiątki smsów. Odbyłam kilkadziesiąt rozmów z zainteresowanymi mieszkańcami. Przekazałam wszystkie interesujące moich rozmówców informacje dotyczące oferty firmy GTV BUS z Ozimka, która to firma  od 1 marca zacznie świadczyć dla Gminy usługi transportowe. Dzisiaj po popołudniu okazało się, że działania te były niezgodne z prawem.

Po godzinie 14-tej za pośrednictwem Urzędu Miejskiego otrzymałam drogą mailową pismo od firmy GTV BUS. Pismo skierowane jest do Burmistrza Blachowni oraz Radnych Rady Miejskiej w Blachowni. W piśmie Pan Krzysztof Zubeil informuje, że wszystkie szczegóły oferty, które zostały przedstawione w dniu 25 stycznia br. na posiedzeniu komisji budżetu objęte są prawem autorskim i prawnie chronione. W związku z tym zabronione jest wszelkiego rodzaju publikowanie i rozpowszechnianie treści oferty, zarówno w całości jak i we fragmentach, a w szczególności nieuprawnione używanie jej bez wiedzy i pisemnej zgody posiadacza praw autorskich.

Drodzy Państwo. Przeczytałam i zaniemówiłam, ponieważ nigdy nie spotkałam się z tego typu bezprecedensową sytuacją.

W dniu 25 stycznia, w czasie kiedy radni słuchali przedstawicieli firmy GTV BUS na stronie Urzędu Miejskiego ukazała się informacja, że Burmistrz Blachowni – Sylwia Szymańska zakończyła negocjacje z wyłonionym w drodze publicznego postępowania – przewoźnikiem, który w ciągu najbliższych tygodni przejmie obsługę komunikacji w Gminie Blachownia. Wszyscy doskonale wiemy, że negocjacje prowadzone były od kilku dni. Wiemy także, że się zakończyły i firma GTV BUS z Ozimka została wybrana do realizacji usługi transportu w naszej Gminie. Z informacji urzędu wynika, że wyboru tego dokonano przed posiedzeniem komisji. Zatem czemu po zakończeniu negocjacji, dokonaniu wyboru i przedstawieniu oferty radnym wyłoniona firma wysyła pismo do burmistrza i radnych informujące ich o konieczności zachowania poufności? Przyznam, że cała ta sytuacja jest niezwykle kuriozalna i niespotykana. Jeżeli oferta lub jej elementy miały być zastrzeżone, tajne czy stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa lub chronione są prawem autorskim to, czemu nie poinformowano o tym burmistrza i radnych przed spotkaniem? Jeżeli po spotkaniu poinformowano burmistrza to można domniemywać, że w trakcie negocjacji takiej informacji burmistrz także nie posiadała? A co z pozostałymi osobami obecnymi na komisji, które nie są radnymi?  Oni też zostali poinformowani pisemnie o zakazie rozpowszechniania treści oferty? Skąd w ogóle wiadomo kto był na komisji, jak listę obecności podpisują radni, a pozostali jej uczestnicy nie mają takiego obowiązku?

Cały czas zachodzę także w głowę, jakie elementy oferty, po dokonaniu wyboru, mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa. Czy tajna jest cena, zaproponowana siatka połączeń, czy może, jakość oraz ilość taboru? A może trasy przejazdu oraz częstotliwość kursów? A może tajna jest informacja o darmowych przejazdach? Jak się mają ewentualne prawa autorskie do prawa do informacji? Czy informowanie mieszkańców jest złamaniem praw autorskich? Praw do czego?

Uczestniczyłam w tym posiedzeniu komisji i nie widzę podstaw do tego, żeby uznać jakiekolwiek przekazane tam informacje dotyczące samej oferty za zastrzeżone, a ich rozpowszechnianie można by było zakwalifikować, jako naruszenie praw autorskich.

Natomiast samo zachowanie przedstawicieli firmy, która co prawda tylko informuje radnych o zakazie publikacji treści przekazanych w czasie spotkania bez zgody, jest mówiąc delikatnie niestosowne, szczególnie, że informacja ta nie została przekazana przed spotkaniem tylko dzień później. Ja odebrałam to jako próbę zastraszenia. Tylko przed czym? Przed dbałością o finanse publiczne, wygodę mieszkańców czy przed obowiązkiem przekazywania informacji mieszkańcom?

Mieszkańcy oczekują jawności, transparentności, rzetelnych informacji i uczciwości od ludzi, którzy ich reprezentują. A sztucznie wytworzone tajemnice oferty firmy, która będzie miała płacone z publicznych pieniędzy mnie nie interesują i nie obowiązują. Na spotkaniu nie poruszaliśmy kwestii rodzaju zastosowanego paliwa, zasad rekrutacji kierowców, wysokości ich pensji, cen zakupu autobusów, tylko zasady transportu na terenie naszej gminy oraz ceny za usługi.

Po wczorajszym spotkaniu, mimo jeszcze wielu wątpliwości i niewiadomych dotyczących głównie kosztów i siatki połączeń, byłam pozytywnie nastawiona do dokonanych zmian. Dzisiaj mój optymizm nie osłabł, jednak ilość wątpliwości, szczególnie co do wynegocjowanej ceny oraz przebiegu negocjacji jest zdecydowanie większa niż wczoraj.

Mam nadzieję, że firma będzie rzetelnie wywiązywać się z przyjętego zlecenia i na tym skoncentruje swoje obecne wysiłki, tym bardziej, że mieszkańcy na zmiany w transporcie publicznym czekają od lat.

Jeżeli natomiast firma, która przysłała mi ten dziwny list czuje się lub poczuje się pokrzywdzona, ma pełne prawo pozwać mnie do sądu.

Jeżeli ktoś na jawnym posiedzeniu komisji mówi o sprawach, które dla niego stanowią tajemnicę musi się liczyć z tym, że informacje, które przekazuje mogą zostać upublicznione w każdej formie. Czy to pisanej, wizualnej czy dźwiękowej.