Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Get Adobe Flash player
958482
DzisiajDzisiaj10
RazemRazem958482
Tuesday, 23, kwiecień 2024

Aktualności

Skwer im. doktora Longina Tarnawskiego

 

3 czerwca br. złożyłam zaadresowany do Rady Miejskiej w Blachowni wniosek, w którym prosiłam radnych, aby skwer znajdujący się między ulicą Kubowicza, a ulicą Bankową nazwać skwerem im. doktora Longina Tarnawskiego.

Uzasadniając swój wniosek zwróciłam uwagę na to, że doktor Longin Tarnawski był postacią niezwykle cenioną wśród mieszkańców Blachowni. Był on lekarzem, wysokiej klasy specjalistą, który wybrał pracę w Blachowni mając możliwość zrobienia kariery w cenionych ośrodkach naukowych w Polsce i za granicą. Jako lekarz kardiolog i internista na co dzień pracował dla dobra naszych mieszkańców. Poza tym, że był cenionym lekarzem, był także społecznikiem angażującym się w życiu publicznym.

 

Rada Miejska podczas sesji odbytej w dniu 15 czerwca br. podjęła stanowisko, którym większością głosów poparła mój wniosek, za co kolegom radnym jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Nadanie nazwy wymagało jednak podjęcia uchwały, co zostało uczynione podczas Uroczystej Sesji z okazji Obchodów 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Polsce w dniu 26 czerwca br.

Radni podczas głosowania jednogłośnie zdecydowali, że skwer będzie nosił  nazwę dr. Longina Tarnawskiego.

Uchwała weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że skwer w centrum miasta, naprzeciwko Szkoły Podstawowej Nr 1 nosi nazwę „Skwer im. dr. Longina Tarnawskiego”.

Dość interesujący jest jednak tutaj ciąg pewnych zdarzeń. Zaraz po podjętym stanowisku przez Radę Miejską dowiedziałam się, że niebawem w naszym mieście ma stanąć ławeczka dr. Tarnawskiego, na którą o środki z Muzeum Historii Polski w ramach zadania „Architekci naszej rzeczywistości” od dłuższego już czasu  zabiega Pan Zygmunt Kandora.  

Efektem działań podjętych przez Radnych Rady Miejskiej oraz wielu ludzi zaangażowanych w uhonorowanie naszego wielkiego mieszkańca było:

- podjęcie przez Radę Miejską w Blachowni uchwały nadającej skwerowi położonemu w Blachowni na nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów obręb Blachownia karta mapy 5 jako działka nr 633/32 nazwę „ Skwer im. doktora Longina Tarnawskiego”,

- w dniu 22 lipca br. na skwerze nastąpiło zainstalowanie  ławeczki  im. dr. Longina Tarnawskiego,

 - w dniu 31 lipca br. o godzinie 19.00, w Miejskim Domu Kultury odbędzie się uroczysty koncert poświęcony pamięci dr. Longina Tarnawskiego.

Mam wielką nadzieję, że kolejnym krokiem będzie zagospodarowanie terenu wokół  ławeczki, a w dalszej perspektywie całego skweru. Najważniejsze jednak jest to, że poprzez uhonorowanie naszego wspaniałego mieszkańca pokazujemy, że warto działać społecznie dla dobra ogółu i warto być dobrym, uczciwym i wspaniałym człowiekiem.

 

Więcej informacji na temat doktora LonginaTarnawskiego, uroczystej sesji i koncertu przedstawię w kolejnych artykułach.