Aktualności
32. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
13 grudnia 1981 roku na ulicach miast rozlokowano ponad 100 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy MSW wraz z tysiącami czołgów, pojazdów opancerzonych i wozów bojowych. W telewizji i radiu pojawiło się wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego informujące o wprowadzeniu stanu wojennego. Wkrótce wyłączono wszystkie telefony. Wprowadzono godzinę milicyjną, która trwała od godziny 22.00 do 6.00 rano.
Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej (ZOMO) rozpoczęły falę aresztowań działaczy opozycyjnych (w ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób ).
Polskie społeczeństwo sprzeciwiało się działaniom władzy. Już kilka dni po 13 grudnia pojawiły się pierwsze strajki m.in. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, Stoczni im. Warskiego w Szczecinie , Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie, w Hucie Katowice, Hucie im. Lenina w Krakowie, które spotkały się z silnym oporem władzy. 16 grudnia 1981 doszło do pacyfikacji kopalni Wujek, podczas której funkcjonariusze ZOMO zastrzelili 9 górników.
Stan wojenny w Polsce został zawieszony 31 grudnia 1982 roku,
a następnie zniesiony 22 lipca 1983 roku.
Źródło: edu.info.pl