Aktualności
Po sesji...
Kolejna sesja przeszła do historii. Na sali obecnych było trzynastu radnych, obrady z powodu nieobecności przewodniczącego prowadził wiceprzewodniczący Pan Sławomir Lisek. Wszystkie projekty uchwał przyjęto. Radni kolejny raz otrzymali projekt uchwały kilka minut przed sesją, zrezygnowali z wyodrębnienia funduszu sołeckiego na 2014 rok, przyjęli plany pracy rady i poszczególnych komisji rady, przyjęli program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz uchylili i przyjęli szereg uchwał dotyczących śmieci.
Projekt uchwały, który otrzymaliśmy przed sesją dotyczył przyjęcia odpowiedzi na skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Marka Kułakowskiego. Kolejny raz nie posłuchano naszych próśb, aby w ten sposób nie postępować i nie "podrzucać" materiałów tuż przed sesją. Tłumaczenie wiceprzewodniczącego, że projekt nie znalazł się w dokumentach, ponieważ był sporządzony po przekazaniu radnym pozostałych dokumentów na sesję, wydaje się bezzasadne. Przecież we wtorek, dzień przed sesją odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej i Komisji Oświaty. Przynajmniej część radnych mogła się z dokumentami zapoznać. To jest jednak temat na osobny artykuł.
Na wyodrębnienie funduszu sołeckiego radni nie wyrazili zgody. Za wyodrębnieniem głosowała Bożena Forma i Edyta Mandryk, wstrzymał się Marek Kułakowski, pozostali radni - przeciw. Na sali byli obecni Sołtysi, niestety nie udzielono im głosu. Szkoda, że radni nie mogli poznać ich opinii.
A teraz troszkę o demokracji… Odnoszę wrażenie, że niektórzy radni są „za”, a nawet „przeciw”.
W kuluarach słyszy się troskę radnych o przyszłość szpitala w Blachowni, rozważania na temat czystości zalewu itd. itd. Gdy jednak wychodzi się z propozycją postawienia pierwszego kroku, aby dowiedzieć się... zająć stanowisko... coś zmienić…okazuje się, że… NIC Z TEGO. Może dlatego, że propozycje padły ze strony Klubu Radnych?
Klub Radnych „ Razem dla Gminy Blachownia” złożył w styczniu br. na ręce Przewodniczącego Rady propozycje do planu pracy Rady Miejskiej na rok 2013. Został uwzględniony tylko jeden punkt, którym Rada zajmie się w III kwartale tego roku : „ Informacja o stanie przygotowań do budowy sieci gazowej na terenie miasta i gminy Blachownia.”
Klub Radnych proponował ponadto :
- przedstawienie wizji docelowej do 2020 roku przez burmistrza, pod dyskusję rady i mieszkańców programu rozwoju miasta i gminy,
- przedłożenie informacji z podjętych przez gminę działań w latach 2011 -2012 w zakresie ochrony środowiska i wód podziemnych,
- problem bezrobocia - działania podejmowane przez Urząd Pracy w Częstochowie oraz Gminę w zakresie tworzenia miejsc pracy i spadku bezrobocia,
- przedstawienie informacji przez Starostwo Powiatowe w tematyce funkcjonowania Szpitala im. R. Weigla w sferze opieki zdrowotnej, sytuacji ekonomicznej i działań docelowych zmierzających do poprawy istniejącego stanu.
Pełny tekst znajduje się na końcu artykułu.
Klub Radnych uznał, że te propozycje powinny znaleźć się w planie pracy. Na sesji radny Krzysztof Imiołek wystąpił z wnioskiem formalnym o przyjęcie pozostałych punktów do planu pracy Rady. Odczytał nasze propozycje. Przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem propozycji do planu pracy głosowało 4 radnych, przeciw – 6, wstrzymało się 3 radnych.
W ten sposób radni odrzucili propozycje klubu. Demokratycznie Rada uznała, że przedstawionymi tematami nie powinniśmy się zajmować. Szkoda…
Do tematów sesyjnych jeszcze wrócę.
Klub Radnych „ Razem dla Gminy Blachownia”
Propozycje do planu pracy Rady na 2013 rok:
- Realizacja Uchwały Nr 91/XVI/2011 z dnia 28 grudnia 2011 roku w sprawie Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Blachownia na lata 2012-2016.
- Przedstawienie (wizji docelowej do 2020 roku) przez burmistrza pod dyskusję rady i mieszkańców programu rozwoju miasta i gminy ( plany zagospodarowania przestrzennego, jako wizji przyszłościowej w perspektywie przynajmniej najbliższej dekady) w kontekście realizacji zadań inwestycyjnych przez gminę w zakresie:
- budownictwa wielorodzinnego,
- budownictwa jednorodzinnego,
- budowy obiektów przemysłowych,
- budowy obiektów handlowo-usługowych,
- zagospodarowania terenów wokół zbiornika wodnego oraz samego zalewu, wraz z uwzględnieniem lokalizacji i przewidzianych terminów realizacji.
- Przedłożenie informacji z podjętych przez gminę, jako gospodarza terenu, działań w latach 2011 -2012 w zakresie ochrony środowiska i wód podziemnych w kwestii utrzymania czystości cieków wodnych Stradomki i Aleksandrówki oraz samego zbiornika, by przywrócić mu dawną atrakcyjność i sławę wśród mieszkańców i turystów, w tym oddalenia niebezpieczeństwa skażenia strefy ochronnej ujęcia wodnego w Cisiu. W materiałach informacyjnych przedłożonym Radzie i mieszkańcom powinny znaleźć się informacje Starostwa Powiatowego w Częstochowie, Zarządu Melioracji w Katowicach, Wójta Gminy Herby. Przedstawione dane powinny dotyczyć stanu działań na dziś oraz przewidzianych zamierzeń na najbliższą przyszłość, by istniejące zagrożenie zanieczyszczeń wód wyeliminować.
- Gazyfikacja Blachowni – informacje Inwestora – Gazobudowa Zabrze oraz projektanta w tematyce budowy sieci gazowej na terenie miasta i gminy określającej stan przygotowań realizacji przedmiotowej inwestycji ( dokumentacja, uzgodnienie, lokalizacja tras przebiegu sieci, temat odszkodowań na rzecz właścicieli gruntów, zabezpieczenie, finansowanie zadań, termin realizacji itp.) w oparciu o podjęte przez Radę Uchwały.
- Problem bezrobocia na terenie Gmin powiatu częstochowskiego ze szczególnym uwzględnieniem danych porównawczych dotyczących naszego terenu w kontekście lat 2010 – 2012. Działania podejmowane przez Urząd Pracy w Częstochowie oraz Gminę w zakresie tworzenia miejsc pracy i spadku bezrobocia.
- Informacja Starostwa Powiatowego w tematyce funkcjonowania Szpitala im. R. Weigla w sferze opieki zdrowotnej, sytuacji ekonomicznej i działań docelowych zmierzających do poprawy istniejącego stanu. Wypracowanie stanowiska przez Panią Burmistrz, Radnych, jako gospodarzy terenu, w kwestii prawidłowego funkcjonowania w/w jednostki na rzecz pacjentów.
Bożena Forma
Krzysztof Imiołek
Marek Kułakowski
Edyta Mandryk