Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Get Adobe Flash player
1038850
DzisiajDzisiaj35
RazemRazem1038850
Monday, 23, grudzień 2024

Aktualności

Zwierzę może być odebrane

Zwierzę, które jest traktowane niewłaściwie w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt, może być czasowo odebrane właścicielowi lub opiekunowi.

 

Przyczyną odebrania zwierzęcia może być przede wszystkim znęcanie się nad nim, zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień (por. art. 6 ust. 2 u.o.z.).

Rozumie się przez to w szczególności umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, bicie zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi, złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt czy utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania.

Katalog przypadków określonych w art. 6 ust. 2 pkt. 1-19 u.o.z. jest szeroki i obejmuje właściwie wszystkie sytuacje, które mogą być powodem znęcania.

 

Śledząc orzeczenia Sądów Administracyjnych, okoliczności takie jak: brak zapewnienia zwierzętom właściwego schronienia przed chłodem, deszczem czy upałem, przetrzymywanie ich na terenie na którym narażone są na uszkodzenia ciała, bez dbałości o ich stan sanitarny (brak odpchlenia i odrobaczenia, brak szczepień w tym obowiązkowych), brak zapewnienia właściwego pożywienia daje organom podstawy do uznania, iż warunki jakie stwarza swym podopiecznym właściciel, są  niewłaściwe w rozumieniu ustawy i istnieją przesłanki do orzeczenia o przymusowym odebraniu zwierząt.

 

Odebranie zwierzęcia może nastąpić na podstawie dwóch  procedur prawnych:

- w drodze postępowania administracyjnego, zakończonego decyzją administracyjną, wydaną przez  burmistrza,

- bez stosowania procedury administracyjnej, w drodze odebrania zwierzęcia, przez policjanta, strażnika gminnego lub upoważnionego przedstawiciela organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt (o odebraniu zwierzęcia niezwłocznie zawiadamiany jest burmistrz, celem podjęcia decyzji w przedmiocie odebrania zwierzęcia).

 

Odebrane czasowo przez burmistrza zwierzę przekazywane jest:
1) schronisku dla zwierząt, jeżeli jest to zwierzę domowe lub laboratoryjne, lub
2) gospodarstwu rolnemu wskazanemu przez wójta, jeżeli jest to zwierzę gospodarskie, lub
3) ogrodowi zoologicznemu lub schronisku dla zwierząt, jeżeli jest to zwierzę wykorzystywane do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych lub utrzymywane w ogrodach zoologicznych.

 

Wcześniej burmistrz powinien zadbać o podpisanie odpowiednich umów lub porozumień z podmiotami wymienionymi wyżej, a także uwzględnić tę problematykę w programie opieki nad zwierzętami.

Źródło:samorzad.lex.pl