Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Get Adobe Flash player
1038830
DzisiajDzisiaj15
RazemRazem1038830
Monday, 23, grudzień 2024

Aktualności

Dzień Papieski

W tym roku obchodzony pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież Rodziny” .

 

Dzień Papieski, przypada w każdą niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża (dnia 16 października 1978 roku,arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przybrał imię Jana Pawła II).

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego wybrano ze względu na to, że małżeństwo i rodzina zajmowały szczególne miejsce w nauczaniu Jana Pawła II.

Wśród  wielu tekstów, które wygłosił lub napisał, najważniejsze z nich to cykl 127 katechez środowych „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”,  List do Rodzin, encyklika „Evangelium vitae”.

Jan Paweł II konsekwentnie bronił świętości i nierozerwalności małżeństwa, życia i praw rodziny.


Na obchody Dnia Papieskiego  zaprasza Miejski Dom Kultury  -  link

 

Słowa Jana Pawła II z Listu do rodzin, z 1994 roku :

Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą.

Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem. A jeśli w tym przyjściu na świat oraz we wchodzeniu w świat człowiekowi brakuje rodziny, to jest to zawsze wyłom i brak nad wyraz niepokojący i bolesny, który potem ciąży na całym życiu.

Tak więc Kościół ogarnia swą macierzyńską troską wszystkich, którzy znajdują się w takich sytuacjach, ponieważ dobrze wie, że rodzina spełnia funkcję podstawową. Wie on ponadto, iż człowiek wychodzi z rodziny, aby z kolei w nowej rodzinie urzeczywistnić swe życiowe powołanie.

Ale nawet kiedy wybiera życie w samotności — to i tutaj rodzina pozostaje wciąż jak gdyby jego egzystencjalnym horyzontem jako ta podstawowa wspólnota, na której opiera się całe życie społeczne człowieka w różnych wymiarach aż do najrozleglejszych. Czyż nie mówimy również o „rodzinie ludzkiej”, mając na myśli wszystkich na świecie żyjących ludzi?” (List do rodzin, nr 2).