Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Get Adobe Flash player
1037987
DzisiajDzisiaj412
RazemRazem1037987
Sunday, 22, grudzień 2024

Aktualności

Nie bójmy się współpracy

Słyszałam dzisiaj w Radiu Katowice, że gminy i miasta ze śląska działające w ramach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego wspólnie ogłoszą niebawem przetarg na zakup energii elektrycznej przeznaczonej na oświetlenie ulic, szkół, szpitali, przeszkoli, domów kultury i pozostałych budynków będących w posiadaniu gmin.Wspólny zakup energii elektrycznej pozwoli na uzyskanie bardzo dużych rabatów, dzięki czemu gminy zaoszczędzą duże pieniądze.

Nasza gmina niestety nie ma możliwości działania w takim związku, którego celem są wspólne działania na rzecz polepszenia życia mieszkańców, poprzez prowadzenie wspólnej polityki ochrony środowiska, budowy infrastruktury, zakupu energii i przeprowadzania wspólnych inwestycji unijnych.

Pomysł stworzenia Częstochowskiego Obszaru Metropolitalnego, do którego mogłaby też należeć Blachownia powstał kilka lat temu, lecz niestety do dzisiaj nie został zrealizowany. Chociaż nie stworzono dotychczas takiego obszaru, to w ramach subregionu północnego samorządowcy naszego regionu działający w ramach Klubu Wójtów, Burmistrzów, Starostów i Prezydentów Regionu Częstochowskiego cyklicznie spotykają się i dyskutują na temat przyszłości naszego regionu.

Nie wiem czy Burmistrz Blachowni należy do klubu, czy systematycznie uczestniczy w tych spotkaniach, czy w ogóle uczestniczy. Wiem jednak, że rozwój naszego miasta nie zależy tylko od nas samych. Jesteśmy zatem  zmuszeni do współpracy z gminami regionu szczególnie z tymi, z którymi graniczymy.

Współpraca taka obejmuje wspólne inwestycje, rozwój komunikacji miejskiej, gospodarkę odpadami, ochronę środowiska, szkolnictwo, rozwój turystyki i przedsiębiorczości. Wspólne działania mogą przynieść wymierne korzyści finansowe oraz zapewnić rozwój naszej gminie. Niestety nie wiem czy działania naszej władzy są nakierowane na rozwój naszego miasta, gdyż w lokalnej prasie tego typu informacji nie znajdziemy.

Oczywiście remontujemy, budujemy, organizujemy imprezy itd. Bezspornym jest, że na naszych oczach gmina pięknieje. Równolegle jednak musimy prowadzić działania, które pozwolą nam się rozwijać, a miernikiem tego będzie wzrost liczby mieszkańców naszej gminy i to kilkuprocentowy rocznie. Dziś niestety więcej ludzi umiera niż się rodzi. Jak tak dalej pójdzie to zaczniemy zamykać szkoły i przedszkola.

Czy w takiej sytuacji taka gmina ma przyszłość?

Musimy mieć świadomość, że to czego nie zrobimy dziś, będzie miało negatywne skutki w przyszłości. Podjęte natomiast teraz działania prorozwojowe, choćby tylko w małym zakresie lecz konsekwentnie realizowane, na pewno dadzą efekty w przyszłości.