Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Get Adobe Flash player
717796
DzisiajDzisiaj86
RazemRazem717796
Thursday, 21, styczeń 2021

Interpelacje

INTERPELACJA KLUBU RADNYCH "RAZEM DLA GMINY BLACHOWNIA"

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Klub Radnych „Razem dla Gminy Blachownia” zgłasza wniosek o podjęcie działań na rzecz dokonania zmiany nazwy Placu Wolności na Plac Niepodległości. Chcemy w ten sposób przywrócić historyczną nazwę tego terenu używaną kiedyś przez Mieszkańców Blachowni na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Właśnie w 10 rocznicę odzyskania niepodległości lokalna społeczność zasadziła Dąb Pamięci, ogrodziła go parkanem, a obok postawiła maszt.

Dzisiaj ten fakt można byłoby upamiętnić specjalnym obeliskiem z tablicą pamiątkową. Zasadnym jest też przygotowanie odpowiedniej dokumentacji historycznej, odzwierciedlającej przebieg wydarzeń z odległych, dla młodego pokolenia czasów. Pamięć tych wydarzeń powinno się utrwalać i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Bo jak pisał Victor Hugo „Czym jest historia? Echem przeszłości odbitym przez przyszłość. Odblaskiem przyszłości rzuconym w przeszłość.”

Warto dodać, że w materiałach źródłowych z archiwum domowego Pana Tadeusza Gębusia jest zdjęcie z 1935 roku, na którym widać ogrodzony parkanem „Dąb Pamięci”, obok stojący maszt na tle Huty Blachownia. Jednocześnie Pan Gębuś pismem z 14 maja 2013 roku w imieniu części mieszkańców zwracał się do Pani Burmistrz i Rady Miejskiej w Blachowni, by przywrócić historyczną nazwę Placu, dzisiaj terenu między dawnym biurowcem huty, remizą, a Urzędem Miejskim.

Uważamy, że obecny teren tego placu w wyniku budowy nowej strażnicy OSP, wymaga nowego zagospodarowania. Jest więc czas, by zgłoszony przez Klub wniosek znalazł rozwiązanie. Dlatego zwracamy się do Pana Przewodniczącego Rady i Pani Burmistrz o pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku i przygotowanie uchwały w tym zakresie.

 

 

Bożena Forma                                                                                          Krzysztof Imiołek

Edyta Mandryk                                                                                        Marek Kułakowski

 

 

ODPOWIEDŹ: