Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Get Adobe Flash player
651850
DzisiajDzisiaj142
RazemRazem651850
Tuesday, 14, lipiec 2020

Aktualności

Sesja, 14 września 2011 r.

Najważniejszym punktem Sesji były wyjaśnienia Pani Burmistrz dotyczące wydawania pieniędzy z promesy przyznanej z MSWiA na usuwanie skutków powodzi w 2010 roku.

 

Jak już wspominałam wcześniej, na Komisji Budżetu nie uzyskaliśmy pełnych wyjaśnień.

 

Z przykrością stwierdzam, że wypowiedź Pani Burmistrz nie wniosła nic nowego do sprawy oraz nie rozwiała moich wątpliwości dotyczących racjonalnego wydania pieniędzy z promesy. Pani Burmistrz przyznała, że jest wysoce prawdopodobne, iż nie wszystkie pieniądze zostaną wydane. Jednak za wcześnie jest mówić o kwotach. Dlatego postawione przeze mnie pytania w artykule z dnia 11 września uważam w dalszym ciągu za AKTUALNE.

Na Sesji poinformowani zostaliśmy także, że w najbliższy piątek 16 września, o godz. 11.30 zorganizowana jest akcja sprzątania terenu wokół stawu. Pani Burmistrz bardzo serdecznie zaprosiła nas - radnych, mieszkańców oraz uczniów do uczestnictwa w akcji. Zapytałam:

 

- Czy przewidywany jest wykup polis ubezpieczeniowych dla uczestników akcji, szczególnie, że mają w niej brać udział dzieci?

 

- Czy będzie sprawdzane, czy dzieci szczepione były np: przeciwko żółtaczce?

 

Mój niepokój w tym względzie związany jest z tym, że wielokrotnie słyszałam od urzędników i pani Burmistrz, że zanieczyszczenia znajdujące się w zbiorniku stanowią realne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Czyżby w tym względzie coś się zmieniło?

 

 

W odpowiedzi usłyszałam, że dzieci ubezpieczone są w szkole, ponadto akcja jest dobrowolna, a samo zbieranie śmieci odbywa się w rękawiczkach.

 

Zastanawiam się, czy polisa ubezpieczeniowa wykupiona w szkole obejmuje nieszczęśliwe wypadki powstałe przy zbieraniu śmieci? Mam także nadzieje, że uczestnicy zostaną przeszkoleni w zakresie BHP szczególnie, że nie będzie to tylko zbieranie papierków, ale także szkła, metalu oraz innych niebezpiecznych przedmiotów.

 

Przyznam, że osobiście bardzo popieram inicjatywę " Sprzątanie świata", jako bardzo potrzebny element wychowawczy dzieci i młodzieży. Jednak po przeczytaniu licznych artykułów oraz opinii urzędników, mieszkańców, Pani Burmistrz, zaczęłam zastanawiać się nad zagrożeniami dla uczestników takiej akcji.

 

Mam nadzieję, że Organizatorzy też mają tego świadomość.

 

2 września, złożyłam interpelację w sprawie posprzątania zanieczyszczeń które ukazały się po zmniejszeniu poziomu wody w zbiorniku (patrz: zakładka interpelacje) ale uważam, że do takich prac wykorzystani powinni być pracownicy przeszkoleni w zakresie BHP, a nie dzieci!

 

Przyznam, że ostatnia sesja przebiegła nadzwyczaj spokojnie, a panująca atmosfera była miła i przyjazna. Jest to o tyle zaskakujące, że omawiane sprawy, a w szczególności dotyczące przyznanej promesy, a raczej jej rozdysponowania budziły wśród nas dużo emocji. Martwi mnie tylko, że w dyskusji brało udział tylko trzech czy czterech radnych, a pozostali sprawiali wrażenie usatysfakcjonowanych, co nie było to takie oczywiste jeszcze kilka dni wcześniej na posiedzeniu komisji. Może obecność Pani Burmistrz wpływa na wielu mobilizująco co sprawia, że wszystko lepiej rozumieją. Jeżeli tak jest to o ile łatwiej byłoby nam pracować, gdyby w posiedzeniach komisji brała udział osobiście Pani Burmistrz, a nie przysyłała w swoim imieniu  pracowników, którzy często czegoś nie wiedzą lub wiedzą, ale nie mogą powiedzieć. Nie tracilibyśmy wtedy zbyt wiele czasu na dyskusje wywołane w dużej mierze przez pozostałych radnych. Zapewne pytań byłoby mniej, a odpowiedzi bardziej rzeczowe i zrozumiałe, przynajmniej dla większości co w zupełności wystarczy do podjęcia decyzji.

 

Sprawę wydatkowania pieniędzy przyznanych na usuwanie skutków powodzi

w dalszym ciągu uważam za otwartą i zapewne jeszcze do niej powrócę.