Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Get Adobe Flash player
959683
DzisiajDzisiaj98
RazemRazem959683
Friday, 26, kwiecień 2024

Aktualności

Usuwanie skutków powodzi z 2010 r.

Zapewne wszyscy mieszkańcy Blachowni zastanawiają się dlaczego prace na ulicy Kubowicza przy budowie nowego chodnika zostały wstrzymane. Osobiście nie wiem co jest tego przyczyną jednak domyślać się mogę, że może spowodowane jest to ogłoszonym przetargiem na remont ulicy Kubowicza ze środków przyznanych na usuwanie skutków powodzi.

ulica Kubowicza.

 

 

Jak czytamy w ogłoszeniu z dnia 12 sierpnia 2011r, przedmiotem zamówienia jest wykonanie remontu dróg oraz urządzeń znajdujących się w pasach drogowych dróg gminnych w gminie Blachownia uszkodzonych podczas powodzi w czerwcu 2010 roku tj:

 

1) Zadanie Nr 1. Remont ul. Starowiejskiej (droga nr 601 074S) w m. Blachownia,

 

2) Zadanie Nr 2. Remont ul. Wrzosowej (droga nr 601 094S) w m. Konradów,

 

3) Zadanie Nr 3. Remont ul. Kubowicza (droga nr 601 037S) w m. Blachownia,

 

4) Zadanie Nr 4. Remont przepustów drogowych w miejscowościach: Blachownia, Łojki, Konradów, Gorzelnia Stara, Wyrazów.

 

Dowiadujemy się także, że powyższe zadania finansowane ze środków Budżetu Państwa przeznaczonych dla jednostek samorządu terytorialnego na zadania związane  z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych.

 

 

W trakcie okazało się, że naprawy wymaga także kanalizacja deszczowa,  dlatego w dniu 1 września zadanie to zostało dodane do postępowania przetargowego.

 

 

Cieszy fakt remontu, martwi natomiast brak przewidywania pewnych sytuacji i przygotowania inwestycji. Nie od dzisiaj wiadomo, że stan instalacji w ciągu ulicy Kubowicza jest w kiepskim stanie. Nie tak dawno zagadnienie to było przedmiotem debaty na komisjach, gdzie Pan Radny Krzysztof Imiołek wielokrotnie prosił, aby remont chodnika połączony był z remontem infrastruktury podziemnej .  Może jakby go posłuchano i nie forsowano za wszelką cenę remontu tego chodnika,  dziś moglibyśmy go wyremontować w ramach usuwania skutków powodzi.

 

Podobna sytuacja jest z ulicą Wrzosową, której remont przeprowadzany był niedawno. Żeby go zrealizować trzeba było dołożyć część środków z budżetu gminy. Jakby poczekano lub remont zrealizowano w zakresie na jaki pozwalała dotacja, to dziś można by wyremontować całą ulicę ze środków budżetowych bez udziału własnego.

Niezrozumiałym dla mnie jest fakt, dlaczego składając wnioski o dofinansowanie remontów z budżetu Państwa forsuje się ich przeprowadzenie ze środków własnych. Czyżby przyznana dotacja nie była efektem intensywnych starań władz, lecz dziełem przypadku?

 

Inwestycje te możliwe są dzięki środkom pochodzącym z Budżetu Państwa. Nie wiem na jaką kwotę zostały złożone wnioski, jakie inwestycje zostały zgłoszone do Ministerstwa,  jednak przyznana kwota w wysokości 4,5 mln złotych napawa optymizmem.

Zastanawiam się tylko,  czy zdołamy wydać tak dużą kwotę do końca tego roku i czy służby miejskie są wystarczająco przygotowane na zrealizowanie tego zadania.

 

ulica Kubowicza.

 

ulica Kubowicza.

 

ulica Starowiejska.

 

ulica Wrzosowa I etap (po remoncie).

 

ulica Wrzosowa I etap (po remoncie).

 

ulica Wrzosowa II etap (przed remontem).

 

ulica Wrzosowa II etap (przed remontem).