Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Get Adobe Flash player
880746
DzisiajDzisiaj55
RazemRazem880746
Friday, 03, luty 2023

Aktualności

Nasze priorytety - stawiamy na EKOLOGIĘ

Każdy ma prawo oddychać świeżym powietrzem oraz żyć w czystym środowisku. Wsparcie logistyczne i finansowe działań polegających na wymianie źródeł ciepła, termomodernizacji budynków oraz budowaniu instalacji odnawialnych źródeł energii to nasze priorytety.   Ekologia to także kanalizacja dostępna dla każdego, oraz dostęp do ekologicznego paliwa jakim jest gaz. Nie ma naszej zgody na lokalizację w gminie punktów składowania i segregacji odpadów.

Pierwsze nasze spotkanie z mieszkańcami w ramach prezentacji naszego programu wyborczego odbyło się na osiedlu „Działki”. Mieszkańcy poruszyli wiele tematów, ale chyba najważniejszym była sprawa ekologii i czystego powietrza. „Pani Edyto, latem to my tu mamy jak w sanatorium, a zimą nie mamy czym oddychać”, usłyszałam. Przekonaliśmy się o tym na spotkaniu, gdy w jednym momencie z komina jednego z budynków zaczął wydostawać się drażniący dym, który momentalnie rozszedł się po okolicy nie oszczędzając także nas.

Zanieczyszczone powietrze to problem, który nie może czekać. Dlatego Ekologia jest jednym z naszych głównych priorytetów na najbliższe pięć lat. My jednak stawiamy na skuteczność w tym zakresie, a nie na improwizowane działania. Obecnie w gminie funkcjonuje program dofinasowania kosztów na modernizację źródeł ciepła budynków indywidualnych. Niestety regulamin określający zasady otrzymania dofinasowania na przestrzeni kilku miesięcy był już trzykrotnie zmieniany, a ostania zmiana miała miejsce po rozpoczęciu naboru wniosków. My stawiamy na profesjonalizm w tym zakresie. Uważamy, że tak ważny dla naszego zdrowia program powinien być dobrze przygotowany. Proponujemy zatem podjąć działania zmierzające do zwiększenia kwoty dofinasowania (obecnie jest to 4500 zł dla jednego budynku), uproszczenia procedur oraz zwiększenia rocznego limitu ilości przyznawanych dofinasowań. W tym roku zaczął także funkcjonować rządowy program Czyste Powietrze. W ramach tego programu można uzyskać nawet do 90 procent dofinasowania, które uzależnione jest od dochodu. Program ten jest nowy i wielu mieszkańców podchodzi jeszcze do niego sceptycznie. Jednak koordynując działania oraz propagując ten lub inne programy wsparcia, będziemy w stanie zaoferować wspólnie, naszym mieszkańcom najlepsze rozwiązania. Dla jednych bardziej korzystne będzie zapewne skorzystanie z programu rządowego, dla innych z gminnego. Wystarczy tylko dobra wola i wsparcie ze strony władz, burmistrza, Rady, a my dobrą wolę do działania w tym zakresie mamy.

Nie zapominamy też o wspólnotach mieszkaniowych, których lokatorzy także oczekują wsparcia finansowego na wymianę pieców bądź pomocy w budowie centralnego ogrzewania. Obecnie możliwość pozyskania przez wspólnoty dofinasowania jest dość ograniczona, ale wierzymy, że to się zmieni, a nasze wsparcie w tym zakresie będzie duże i znaczące.

Ale czyste powietrze to także ekologiczny transport. Obowiązkiem gminy, która zleca usługi transportu firmie zewnętrznej jest dbanie, aby usługi te wykonywane były autobusami spełniającymi obecnie obowiązujące normy dotyczące spalin, a nie te sprzed ponad dziesięciu lat. Także poruszające się po naszej gminie śmieciarki, które codziennie pokonują dziesiątki kilometrów emitując przy tym setki metrów sześciennych spalin powinny spełniać obecne wymogi czystości spalin.

Wszyscy musimy mieć świadomość, że powietrze najbardziej zatruwają piece, a na drugim miejscu są spaliny emitowane przez samochody. Dlatego na zminimalizowaniu zanieczyszczeń emitowanych z tych dwóch źródeł (kotły i transport) będę skupiać swoją uwagę jako burmistrz.

Nie będzie też naszego przyzwolenia na działalność firm składujących czy przechowujących odpady. Historia firmy, która na Łojkach planowała utworzyć punkt składowania odpadów, a także wydarzenia z ostatnich dni, gdzie okazało się, że na naszym terenie przechowywane są setki ton materiałów niebezpiecznych i to w strefie ochrony wód, pod oknami ratusza, pokazują, że trzeba robić wszystko, aby nie dopuścić do trucia naszego środowiska. Naszym obowiązkiem jest się interesować co dzieje się na naszym terenie bez względu na to czy leży to w naszych kompetencjach czy nie. Doświadczenie, także na naszym podwórku pokazało, że brak reakcji i zainteresowania narażają nasze zdrowie i życie.  

Ekologia przez duże „E” to jedno z naszych głównych priorytetów. To priorytet dla mnie, kandydatki na Burmistrza Blachowni – Edyty Mandryk