Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Get Adobe Flash player
649699
DzisiajDzisiaj111
RazemRazem649699
Tuesday, 07, lipiec 2020

Aktualności

NATURALNIE BLACHOWNIA

26 sierpnia 2018 r.

Pod koniec lipca ukazał się kolejny numer gminnego miesięcznika informacyjnego „Naturalnie Blachownia”. Numer ten poświęcony jest w dużej mierze zawodom triathlonowym, które odbyły się 29 lipca. Dużo miejsca zajmuje także przypomnienie mieszkańcom o wszystkich dotychczasowych inwestycjach, które albo są w trakcie realizacji, albo zostały już zrealizowane. Poznajemy zakres prac, kwoty dofinasowań oraz autorów tego sukcesu. Wydanie, które opisuję ma numer 13/2018. Z ciekawości, w celu przypomnienia sięgnęłam po poprzednie wydanie miesięcznika opatrzone numerem 12/2018, który ukazał się przed Wielkanocą. W tym wydaniu także dużo miejsca poświęcono inwestycjom. Jest także artykuł prezentujący zalety nowego przewoźnika i zastosowanego przez niego modelu transportu gminnego. W obu wspomnianych wydaniach znajduje się informacja o jubileuszach małżeńskich, o przekazanej pomocy dla OSP Cisie, oraz króciutkie relacje z wydarzeń kulturalnych przygotowanych przez Dom Kultury i Bibliotekę Miejską. Na ostatniej stronie, w obu wydaniach znajduje się także raport z budowy.

Kiedyś w gminie wydawane były „Wiadomości z Ratusza”. Niespodziewanie kilka lat temu nazwa została zmieniona. Czym kierowali się urzędnicy, nie wiem. Może tym, że Ratusz kojarzy się z władzą, a zapewne wszyscy czytelnicy naszego gminnego miesięcznika zauważyli, że promocja burmistrzów była na jego łamach bardzo duża. Zmieniona została zatem nazwa, wydawać by się mogło na bardziej neutralną i przyjazną. Okazuje się jednak, że nazwa to nie wszystko. Aby wydawnictwo było dobre musi zawierać treści, które są dla czytelników istotne. Ponadto miesięcznik gminny powinien być poświęcony mieszkańcom oraz wydarzeniom, które mieszkańcy tworzą i w nich uczestniczą.

Ostatnie wydanie miesięcznika „Naturalnie Blachownia” ukazało się po wielu ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w naszej gminie. Przypomnę choćby takie jubileusze jak 15-lecie powstania Towarzystwa Przyjaciół i Miłośników Blachowni oraz 10-lecie powstania Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy obchody Ogólnopolskiego Święta Pułku, Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich.  Nasuwa się zatem pytanie. Dlaczego w ostatnim wydaniu ani słowem nie wspomniano o tych wydarzeniach? Czemu na miesiąc przed najważniejszą imprezą biegową w naszej gminie, Przełajową Ósemką, nie ma o tym wydarzeniu żadnej informacji. Nikt nie zachęca do udziału w zawodach, które są naszą biegową wizytówką. I tak można by wskazać jeszcze wiele innych przykładów.

Choć wydawane kilka lat temu „Wiadomości z Ratusza” pełne były zdjęć włodarzy i wychwalania ich  dokonań, to jednak sporo znajdowało się informacji z życia gminy. Wiedzieliśmy, co dzieje się w klubach, stowarzyszeniach, Domu Kultury. Mogliśmy przeczytać relacje ze spotkań Koła Emerytów w Łojkach i Blachowni czy koła Gospodyń Wiejskich. Wspomnieć należy także o stałych rubrykach takich jak np. Z życia OSP. Widać było, że gmina żyje. Teraz można odnieść wrażenie, że w gminie trwa wielka budowa, którą realizuje burmistrz.

Jeszcze kilka dni temu myślałam, że to zwykły spadek jakości wydawanego miesięcznika, który często zamiast zajmować się rzeczami ważnymi, stał się poniekąd ulotką reklamową. Dzisiaj wiem, że gminny miesięcznik „Naturalnie Blachownia” stał się ulotką wyborczą, a w zasadzie był nią w swoim zamierzeniu od początku. Myślę też, że w obecnej postaci ma ściśle określony cel do zrealizowania, a mianowicie promocję wszystkiego tego, co kryje się pod nazwą NATURALNIE BLACHOWNIA. Nazwą, która okazała się czymś więcej niż tylko tytułem gazetki czy hasłem reklamowym Gminy Blachownia.